Zakládání, realizace a údržba zahrady

Úvodní stránka Kontakt Mapa stránek
ilustrační foto

   Naše působnost

   Praha – východní část, Čelákovicko, Nymbursko,
   Českobrodsko, Dolní Pojizeří, případně dle dohody

mapa působnosti

záložka

Přehled článků publikovaných v rubrice Rady, návody


›› Zahradní architekt?

›› Rady architekta

›› Feng Šuej

›› Japonské zahrady

›› Živý plot






Květina a zahradnické náčiní – realizace zahrady









Nestříhaný živý plot

Pěstování nestříhaného živého plotu sice zabere méně práce, není však rozumné jej zasadit a pěstovat všude. Volně rostoucí živý plot volíme v zahradách, kde nejsme omezeni prostorem, neboť s přibývajícími léty si nestříhaný plot žádá prostoru čím dál více.

K vytvoření nestříhaného živého plotu lze využít prakticky všechny druhy okrasných keřů i menších stromků domácího i cizího původu. Záleží pouze na fantazii architekta či majitele zahrady, případně na nárocích jednotlivých druhů.

Stříhaný živý plot

Stříhaný živý plot je obecně považován za vznešenější a logicky i pěstěnější. Jestliže se rozhodnete pro stříhaný plot, bude váš živý plot stejnoměrný, s ostrými rysy a jasnými hranicemi.

Dostatečnou hustotu zajistíme pravidelným odborným zastřiháváním, a to od časného mládí keříků. Stříhaný živý plot může být z opadavých listnatých dřevin, z dřevin stálezelených a také z dřevin jehličnatých.

Oproti volně rostoucím plotům je volba vhodných druhů pro živé ploty trochu omezenější. Nikoli však nějak dramaticky.

Pro mírné klimatické poměry většiny míst České republiky se jako nejméně problematické a dostatečně odolné prokazují domácí opadavé listnáče (habr, buk, dub, ptačí zob a jiné).

Příznivá je v jejich případě i pořizovací cena. Z jehličnatých druhů je třeba především jmenovat domácí tis; levnější alternativou je zerav neboli thuje (túje).